Lietišķā kinezioloģija un tās iespējas sportā

Vai Jūs zināt, kas ir lietišķā kinezioloģija? Daļa no jums paraustīs plecus, daļa pateiks jociņu par kinoloģiju un tomēr dažiem radīsies asociācija ar vārdu „kinezios” – kustība. Nerakstot oficiālas definīcijas, mēģināšu vienkāršiem vārdiem paskaidrot sarežģītas lietas.
Lietišķā kinezioloģija ir medicīnas  nozare, kas meklē un novērš cēloņus tam, kāpēc Jums sāp kāds muskulis, mugura vai locītava, kāpēc Jūs sākat iet, sēdēt vai kādu kustību veikt savādāk, kāpēc viena trauma seko otrai, nav rezultātu sportā, nav enerģijas atjaunošanās un principā nekas no iecerētā nesanāk.
Ko mēs parasti  darām traumu un sāpju gadījumos? Masējam, smērējam dažādas ziedes – nepalīdz. Kapēc?! Jo  problēma ir jāmeklē muskulī, kurš neveic savu funkciju un ir novājināts un nevis tajā, kurš ir pārslogots un sāpīgs. Svarīgi ir saprast, ka jāārstē ir cēlonis, ne sekas. Atjaunojot šī vājā muskuļa darbu, tā neirālo regulāciju jeb saikni ar galvas smadzenēm, atjaunojās locītavas stabilitāte, muskuļu dinamiskais līdzsvars un spēks.
Katra trauma, lielāks asinsizplūdums, rētaudi -  rada šos līdzsvara traucējumus locītavai, jo no bojājuma vietas uz galvas smadzenēm nonāk nepareiza informācija. Ievainojums sadzīst ārēji, bet receptoru līmenī atjaunošanās nenotiek. 
Vēl kāds piemērs. Noteikti esiet dzirdējuši kādreiz kādu sūdzamies draugu vai paziņu lokā – kamēr trenējos, ir muskulatūras tonuss un apjoms, tiklīdz dažas dienas neko nedaru – viss pazūd.  Ari šādos gadījumos jāmeklē palīdziba pie ārsta vai fizioterapeita, kas ir apguvis kineziologijas metodi.  Jo labā ziņa ir tā, ka mūsu rokās ir zināšanas un prasmes šīs problēmas novērst.
Cilvēka ķermenis ir kā milzīga pašregulējoša, pašatjaunojoša un pašārstējoša sistēma ar vadības centru galvas smadzenēs, kur katrs impulss no ādas, zemādas, locītavām, iekšējiem orgāniem un citam ķermeņa vietām, tiek apstrādāts, izanalizēts un tālāk nodots  izpildei  muskuļiem, asinsvadiem vai orgāniem. Piemērs. Jūs taču atraujiet roku no karstas virsmas?  Jūs spožā gaismā intuitiīvi aizveriet acis. Tas viss notiek sekunžu desmitdaļās. Ja informācija nav pareizi nosūtīta, adekvāti izanalizēta vai atbildes reakcija nav pareiza, likumsakarīgi, rodās dažādi traucējumi organismā.
Tomēr svarīgākais ir saprast, ka ne vienmēr uguns ir tur, kur deg.  Ne vienmēr sāpju lokalizācijas vieta ir arī pati problēmas vieta un cēlonis.
Katru locītavu cilvēka ķermenī, arī mugurkaula locitavas, aptver muskuļi un katram ir sava funkcija. Ilustrējošs piemērs. Ķermenim liecoties uz priekšu, saraujās vēdera preses muskulatūra un stiepjās muguras muskuļi, atliecoties – saraujās muguras muskuļi un stiepjās vēderprese. Šāda spēlīte notiek visā ķermenī un, tai darbojoties pareizi, locītavas funkcionē ergonomiski, pa kustību asīm, bez traumām un sāpēm.
Citur pasaulē jau gadiem lietišķo kineziologiju  plaši izmanto sporta  medicīnā un sporta traumu rehabilitācijā. Tās pozitīvos rezultātus ikviens no mums varēja skatīt Olimpiskajās Sporta spēlēs, vērojot daudzu sportistu stabilos startus un izcilos rezultātus.  
Latvijā līdz tam vēl tāls ceļš ejams, bet pozitīvas pārmaiņas ir redzamas un skepses siena no treneru un pašu sportistu puses sāk šķist pat pārvarama.